Digitalizace státu: Proč je pomalejší, než by mohla být?

Digitalizace veřejné správy v Česku

Digitalizace státu je často diskutovaným tématem, které provází nejen velké ambice, ale i řada překážek.
Marek Řezáč, ředitel pražské centrály společnosti Gordic,
která je jedním z předních dodavatelů informačních systémů pro státní správu, má k těmto otázkám co říci. V rodinné firmě, která na trhu působí více než 30 let, se zaměřuje na obchodní rozvoj a flexibilitu v prostředí, kde jiné firmy často narážejí na limity. Jak se Gordic vypořádává s konkurencí nadnárodních gigantů? A proč podle Marka Řezáče digitalizace státu postupuje pomaleji, než bychom si přáli?

Rozhovor s Markem Řezáčem

Proč je digitalizace státu tak pomalá a co by ji mohlo urychlit?

Za pomalým tempem digitalizace státu vidím tři hlavní příčiny. Prvním problémem je heroický přístup typu: „To, co bylo předtím, je špatně, a musíme to nahradit něčím novým.“ Tímto způsobem se neustále „vymýšlí a vyměňuje kolo“, místo toho, aby se stavělo na tom, co už funguje. Druhým problémem je, že si stát často nakládá více, než unese. Velké vize o radikálních změnách jsou sice lákavé, ale musíme si uvědomit, že máme omezený státní aparát a legislativu, kterou je nutné respektovat. Nakonec je třetím problémem způsob zadávání veřejných zakázek, kde se často soutěží na cenu, což vede k upřednostnění nejlevnější nabídky na úkor kvality. Pokud se tyto aspekty začnou více zvažovat, digitalizace by mohla být rychlejší a efektivnější.

Jaké jsou aktuální trendy v IT pro veřejnou správu? Liší se nějak od komerčního sektoru?

V současnosti je to určitě umělá inteligence a její využití pro zefektivnění agend organizací veřejné správy. To je téma, kterému se u nás ve firmě také velmi aktivně věnujeme. Jak se liší oproti komerčnímu sektoru? Já vždycky říkám, že IT veřejné správy do jisté míry kopíruje IT komerčního sektoru, ale s větší setrvačností, kterou způsobuje především legislativní rovina, kterou komerční sektor nemusí řešit.

Jak Gordic jako lokální rodinná firma konkuruje nadnárodním společnostem – co je vaší výhodou a kde naopak ztrácíte?

Naší hlavní výhodou je hluboká znalost lokálního prostředí. Jelikož vyvíjíme software závislý na legislativě, je pro nás znalost místních zákonů a souvisejících procesů naprosto klíčová. Orientace v těchto oblastech je samozřejmě jednodušší pro českou firmu než pro nadnárodní společnosti. Další velkou výhodou je naše flexibilita. Jsme rodinná firma, kterou založili naši rodiče spolu se svými kolegy, což nám s bratrem jako nastupující generaci poskytuje značnou volnost v rozhodování. Díky tomu můžeme firmu rychle přizpůsobovat novým trendům a požadavkům zákazníků. Vždy říkáme, že rozdíl mezi Gordicem a jinými IT firmami je v tom, že když jste nám zavolali před 30 lety, zvedl to Řezáč. A až nám zavoláte za dalších 30 let, zvedne to opět Řezáč.

Jak Gordic konkrétně přispívá k postupné digitalizaci státu? Myslíte při tom na bezpečnost nebo na občany, kteří „nežijí online“?

Naší vlajkovou lodí je ERP systém GINIS, který státním organizacím umožňuje plně digitalizovat především oblast ekonomiky a spisové služby. GINIS nabízí komplexní řešení pro účetnictví, rozpočtování, evidenci majetku, mzdové účetnictví a controlling. V oblasti spisové služby funguje GINIS jako páteřní systém, který spravuje dokumenty v celé organizaci. Vedle našeho ERP systému nabízíme také dílčí produkty, jako například Osobní portál občana, který usnadňuje komunikaci občanů s úřady. I když ještě nelze mluvit o plné digitalizaci, postupem času se situace zlepšuje, a to i mezi občany, kteří dosud preferují fyzický kontakt s úřady. Bezpečnost je pro nás klíčovým atributem, na který klademe velký důraz. Investujeme výrazné prostředky do kyberbezpečnosti a spolupracujeme se specialisty, kteří nám pomáhají zajistit maximální bezpečnost a důvěryhodnost našich produktů.

Celý článek k přečtení ➡️ZDE.

<!– Google tag (gtag.js) –> <script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-7W5M1BXW12″></script> <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag(‘js’, new Date()); gtag(‘config’, ‘G-7W5M1BXW12’); </script>