Den žen v IT
Věděli jste, že na čtvrtý čtvrtek v dubnu připadá kariérní den pro ženy působící v IT ?
Tento den má povzbudit zájem mladých děvčat ke studiu v oblasti IT, STEM,matematiky, vědy a pomocí diskuzí a workshopů rozbít pochybnosti, které brzdí vstoupit do tohoto světa bez obav. Je pravdou, že žen v těchto oborech přibývá a stigma pomalu mizí, nicméně není od věci tuto integraci podpořit a jakožto IT společnost můžeme sdílet svou zkušenost.
V BNSOFT je víc než jedna čtvrtina zaměstnanců tvořena ženami, které jsou profesionálkami ve svém oboru a spolu s kolegy tvoří nepřekonatelný tým odborníků, kteří se skvěle doplňují.
Pojďme se podívat, jaké to je být IT ženou s naší kolegyní Denisou Chaloupkovou, které jsme se zeptali, jak to vnímá ze svého pohledu a co by doporučila začátečnicím.
Co vás inspirovalo k tomu, abyste zvolila kariéru v IT a jak jste začala pracovat v oboru?
Mou inspirací ke kariéře v IT byl můj otec, programátor. Už od mého raného dětství jsem měla příležitost poznávat svět počítačů a technologií díky němu. S podporou obou mých rodičů jsem se rozhodla sledovat svůj sen a vystodovala jsem IT. Po ukončení studia jsem se připojila k týmu v BNSOFTu, kde mám možnost rozvíjet své dovednosti.
Jak vidíte budoucnost žen v IT a jaké změny byste si v oboru přála vidět?
Budoucnost žen v IT vidím jako nadějnou a plnou možností. S každým rokem se zapojení žen do tohoto odvětví zvyšuje. Jednou ze změn, které bych si přála vidět, je posílení vzdělávání v IT ve školách. Myslím si, že je důležité, aby školní programy aktivně prezentovaly různé oblasti IT a ukázaly studentů, jaký potenciál a možnosti tato odvětví nabízejí.
Můžete diskutovat o nějakých iniciativách nebo organizacích, které podporují ženy v IT, se kterými jste spojená nebo je podporujete?
Během svého studia na střední škole jsem měla možnost účastnit se kurzu základů programování v JavaScriptu pořádaný organizací Czechitas. Czechitas je nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu a rozvoj dovedností žen v IT. Dneska mají velmi rozsáhlou nabídku kurzů a workshopů, které poskytují ženám skvělou příležitost rozvíjet se v technologickém světě.
Jak se udržujete informovaná o nejnovějších trendech a technologiích v IT průmyslu?
Udržuji se v obraze tím, že sleduji dění na Discord serverech a subredditech zaměřených na specifické programovací jazyky. Tyto platformy mi poskytují přímý přístup k diskusím a sdílení informací s ostatními programátory. Co se týče obecných trendů a technologií, ráda sleduji různé youtubové kanály, jako je například Linus Tech Tips.
Jaké rady byste dala mladým ženám, které uvažují o kariéře v IT?
Hlavní je nenechat se odradit!
Dneska existuje spousta možností, kterou jsou i zdarma. Já sama se nejvíc učím tím, že si věci prakticky vyzkouším. Jenom si o nich přečíst mi nikdy nestačilo. Takže rozhodně zkoušet, zkoušet a zkoušet nové věci. Pokud jde o programování, bohatě vystačí notebook a většinou na zkoušení není potřeba nic moc stahovat a instalovat (například JavaScript). Ale pokud byste chtěly něco hmatatelnějšího, skvělou věcí je např. Arduino – malý jednodeskový počítač, který se často používá k výuce informatiky ve školách.
Na závěr se zeptám, jak vyvažujete svůj osobní a profesionální život v náročném oboru jako je IT?
Pro mě je klíčové nalézt rovnováhu mezi flexibilitou pracovní doby a strukturou. Osobně preferuji přesně naplánovaný den. Ráno ráda začínám okolo 7:10, což mi pomáhá nastartovat den včas a vytvořit si pevný rámec. Plánováním úkolů předem pomáhá zůstat soustředěná a pracovat efektivně. Občas je den časově náročnější, naštěstí mám skvělé kolegy, kteří ochotně pomohou při „zaseknutí“. K odreagování se věnuji lukostřelbě, která mi pomáhá vyčistit hlavu a nabrat novou energii.