"Znojmo - historické město pro moderní občany", tak zněl název výherního projektu v každoroční soutěži o nejzajímavější počiny elektronizace veřejné správy v ČR – E-government THE BEST. 

Do kategorie "MĚSTA" projekt nominoval místostarosta Jakub Malačka.

Když jsem přihlašoval náš projekt “ZNOJMO - HISTORICKÉ MĚSTO PRO MODERNÍ OBČANY”, tak jsem si říkal jo, udělali jsme kus práce, zkusíme se porovnat s ostatními městy. A my jsme vyhráli. Cca během jednoho roku máme na všech parkovištích možnost placení kartou. O rozpočtu rozhodujete vy a on-line. Přes Portál občana nám můžete posílat k elektronickému vyřízení, co se vám zlíbí. Aby vám neodtáhli auto, tak vás informujeme přes e-mail a mobil atd. atd.

(Ing. Jakub Malačka, místostarosta města Znojma a Ing. Lukáš Plhoň, BNSOFT s.r.o.)

Stěžejním cílem města Znojma nebyl jeden konkrétní projekt, ale série projektů, které by usnadnily občanům komunikaci s úřadem a na druhou stranu také ulehčily úřadu aktivně komunikovat s občany. To vše za použití moderních technologií.

GORDIC spol. s r.o. realizoval následující části výherního projektu:

  • Portál občana – jedná se o databázový systém, který ukládá informace o počtu registrací, počtu podání a plateb, přístupů a dalších informací. Lze tedy posoudit z hlediska počtu registrací a jejich tendence, zdali byl zamýšlený projekt úspěšný. Za měsíc a půl bylo registrováno přes 300 Znojmáků. 
    Tato aktivita byla vytyčena jako stěžejní, proto jí také byla věnována největší míra pozornosti. Úřad si byl vědom toho, že nestačí portál pouze spustit s jednou či dvěma funkcionalitami, ale že je nutno nabídnout občanům maximální možný komfort, aby měli reálný důvod se do systému zaregistrovat, a také jej následně aktivně využívat. Celý proces byl započat, otestován a spuštěn v roce 2019. 
  • Platební QR Kiosek – zde je sledován počet plateb a je porovnáván s počtem plateb prostřednictvím fyzické pokladny. Aktuálně sledujeme zvyšující se počet plateb prostřednictvím kiosku a snižující se počet fyzických plateb. S ohledem na stále zvyšující se automatizaci byl v roce 2019 uveden do „ostrého provozu“ platební kiosek pro úhradu správních poplatků s napojením a ekonomický systém města. Aby byla zajištěna pohodlnost pro platící, vše funguje na principu QR kódů, kdy občan přiloží QR kód a platební kiosek rovnou přednastaví typ uhrazeného poplatku a jeho výši. Občan si tak jen zvolí hotovostní či bezhotovostní úhradu.

Elektronické bankovnictví či bezhotovostní bezkontaktní platební styk je již naprosto běžnou součástí života lidí. Je tedy potřeba, aby tyto prvky moderního života nabízelo občanům i město. Pokud město má data, která se přímo dotýkají občanů (například datum blokového čištění v jejich ulici), není nic náročného na tom zaslat jim notifikaci, aby sami nemuseli tyto informace vyhledávat. Jde tedy kromě zpříjemnění komunikace občanů s úřadem i o to, aby úřad sám aktivně předával svá data občanům. U občanské veřejnosti na komunální úrovni lze spatřit rostoucí aktivitu směrem ke kontrole veřejných výdajů a chuť podílet se na struktuře výdajů. 

Jasně, nám už se to jeví jako standard, ale ne všude to tak je. Proto mám obrovskou radost z úspěchu v této soutěži a díky moc všem kolegům, kteří se na tomto podíleli. A nebojte, i na příští rok chystáme další věci, tvrdí Jakub Malačka na svém facebookovém profilu.

Držíme palce jak Znojmu, tak organizátorům soutěže a věříme, že podobné projekty vylepší život občanů i fungování měst a obcí.

Zdroj článku:

Kontaktní formulář

Zadejte prosím Vaše jméno
Zadejte prosím Váš telefon
Zadejte prosím Vaši emailovou adresu Emailová adresa není platná
Zadejte prosím text Vašeho dotazu

Odkazy

GORDIC – Přední český tvůrce a dodavatel informačních systémů
GORinfo – Elektronický magazín společnosti
Portál občana – Elektronické řešení životních situací a komunikace s občany
HDL Automation – Bezpečná automatizace budov
KYBEZ – Platforma kybernetické bezpečnosti
MyMight – Chytřejší internet věcí
gordiccybersec.cz – Řešení GDPR a kybernetické bezpečnosti společně
Vím, kam klikám – Bezpečnostní průvodce internetem
ISVS – Zpravodajství a služby z oblasti ISVS a eGovernmentu
Asociace bezpečná škola

Mapa webu
Pro partnery

Kontakt

BNSOFT s. r. o.
Bezručova 929/3
669 02 Znojmo
e-mail: bnsoft(at)bnsoft.cz

tel.: +420 515 300 611
mobil: +420 728 121 905
fax: +420 515 300 642

facebook