Evidence DPP a povinnosti zaměstnavatele od 1.7.2024
Od 1. července 2024 vstupuje v platnost legislativa týkající se evidence dohod o provedení práce (DPP) a s tím spojené povinnosti zaměstnavatelů. Tyto změny přinášejí zásadní úpravy v administraci zaměstnanců činných na základě DPP, včetně těch, kteří nejsou účastni na nemocenském pojištění (tj. zúčtovaný příjem nebyl vyšší než 10 000 Kč).
Nově se zavádí povinnost evidence všech zaměstnanců činných na základě DPP, a to včetně nepojištěných zaměstnanců. Zaměstnavatelé budou povinni každý měsíc sdělovat seznam všech těchto zaměstnanců a výši jejich příjmů prostřednictvím nového předepsaného tiskopisu nazvaného „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“ (Výkaz DPP).
- Termín podání: Do 20. dne následujícího měsíce.
- První podání: Poprvé za měsíc červenec 2024 do 20. srpna 2024.
Zaměstnavatelé, kteří doposud zaměstnávali pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, musí nejpozději do 31. července 2024 přihlásit svoji organizaci do registru zaměstnavatelů ČSSZ. Po přihlášení jim bude přidělen variabilní symbol (VS).
- Registrace zaměstnanců na DPP: Nejpozději do 20. srpna 2024 musí tito zaměstnavatelé přihlásit své zaměstnance na DPP, kteří dosud přihlášeni nebyli a jejich DPP pokračuje i v červenci 2024. Tito zaměstnanci mohou být přihlášení standardně, tj. prostřednictvím formuláře „Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání)“, případně je tato funkce zahrnuta i v novém formuláři pro hlášení příjmů Výkaz DPP.
- Pravidelné měsíční výkazy: Po této počáteční registraci budou zaměstnavatelé zasílat měsíční výkazy DPP až do ukončení zaměstnání posledního zaměstnance.
Výkaz DPP bude sloužit jako nástroj pro oznámení nástupu a skončení zaměstnání u zaměstnanců na DPP a pro sdělování výše příjmů za uplynulý měsíc. Tento výkaz bude obsahovat veškeré příjmy, včetně těch, z nichž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
- Možnosti zasílání: Výkaz lze zasílat stejnými způsoby jako ostatní elektronická podání pro ČSSZ – tedy prostřednictvím mzdového softwaru nebo prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
- Definice ePodání: na webu ČSSZ zveřejněna definice ePodání Výkazu DPP (VPDPP).
Více informací k Výkazu DPP naleznete na stránkách ČSSZ .
Definice e – Podání VPDPP (nové podání od 1.8.2024) – Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)
Cílem právní úpravy dohod o provedení práce je zajistit, aby tyto dohody sloužily jako prostředek příležitostného a doplňkového zdroje příjmu, nikoliv jako jediný a pravidelný zdroj příjmu zaměstnanců. Tato opatření mají také umožnit získání přehledu o skutečném využívání DPP v praxi, čímž se přispěje k efektivnějšímu řízení a kontrolám těchto pracovních dohod.
Zákon č. 163/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 240/2013 přináší rovněž změnu od 1. ledna 2025. Bude zaveden režim oznámené dohody. Tento režim bude možné uplatnit pouze na DPP u jednoho zaměstnavatele, a to u toho, který si „rezervuje“ zaměstnance jako první. U ostatních zaměstnavatelů se tak bude DPP nově považovat buď za klasické (ostatní) zaměstnání, nebo za zaměstnání malého rozsahu. Rozhodná částka u oznámené dohody pro účast na pojištění bude ve výši 25 % průměrné mzdy stanovené podle § 23b odst. 4 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů.
S novými povinnostmi a postupy Vás rádi seznámíme na plánovaném semináři „Evidence DPP a povinnosti zaměstnavatele od 1.7.2024“, který se uskuteční on-line dne 30.7.2024 a 1.8.2024. Těšíme se na Vaši účast.
Autorkou článku a školitelkou tohoto školení je naše Jana Karlová.
Něco málo o Janě:
Bez práce nejsou koláče ani mzdy. A přesně v modulu Práce a mzdy je Jana díky 30leté praxi v mzdovém účetnictví a 14 letům zkušeností na pozici metodičky skutečným odborníkem, jehož kvality byly využity i v projektech na Ministerstvu obrany, Ministerstvu průmyslu a obchodu, Úřadu práce a řadě dalších.