Na začátku tohoto roku byla zřízena nová kapitola státního rozpočtu reprezentovaná ústředním úřadem státní správy - Úřad pro kontrolu nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Tato organizace je zajímává zejména ze tří důvodů:

  • Jedná se o organizaci s nejdelším názvem ve veřejné správě.
  • Je zřízena jak již název napovídá za účelem kontrolování vynakládání financí a sledování dodržování limitů na jednotlivé kampaně (včetně prezidentských voleb) a je jedinou institucí v ČR, která má oprávnění a zároveň povinnost tyto výdaje politických stran, hnutí a jednotlivců kontrolovat.
  • Vzhledem ke svému založení na tzv. „na zelené louce“, tedy bez jakéhokoli zázemí čelili představitelé této instituce od jejího založení nemalým zejména administrativním překážkám. Po vysoutěžení ekonomického informačního systému, jímž se stal IS GINIS od firmy GORDIC spol. s.r.o., nastal problém kde informační systém provozovat. Vzhledem k tomu, že úřad neměl dořešené zázemí, natož vysoutěžené vlastní hardwarové prostředí (vlastní servery a počítače pro zaměstnance), nebylo možné jej provozovat přímo u něj. GORDIC spol. s.r.o. funguje mimo jiné jako oficiální partner softwarové firmy Microsoft, která vytvořila cloud AZURE. Ke cloudovým řešením přistupuje veřejná správa prozatím velmi pozvolnu. U zákazníka se nemusí nacházet žádné vlastní servery, ale pouze díky počítači pracovníka a připojení k internetu se připojí pracovník do tzv. „cloudu“ – neboli virtuálního prostředí na serveru, který je umístěn „někde“ v rámci EU a na tomto stroji vykonává svoji činnost. Výhodou pro organizaci je, že se nemusí vůbec starat o stav serverů, řešit jejich zálohování, nákup nových součástek či celých serverů v případě zastarání. Organizace si pouze „pronajme“ část výkonu velmi výkonného serveru a díky dalším pronajímatelům se tak cenově dostane pod úroveň nákladů na vlastní zařízení. Díky partnerství těchto dvou firem je IS GINIS plně provozovatelný v prostředí MS AZURE. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se tak stal vůbec první kapitolou státního rozpočtu, která své kompletní fungování v rámci oblasti rozpočtu, účetnictví, výkaznictví a mzdové/personální oblasti přesunula do cloudu.

 

Kontaktní formulář

Zadejte prosím Vaše jméno
Zadejte prosím Váš telefon
Zadejte prosím Vaši emailovou adresu Emailová adresa není platná
Zadejte prosím text Vašeho dotazu

Odkazy

GORDIC – Přední český tvůrce a dodavatel informačních systémů
GORinfo – Elektronický magazín společnosti
Portál občana – Elektronické řešení životních situací a komunikace s občany
HDL Automation – Bezpečná automatizace budov
KYBEZ – Platforma kybernetické bezpečnosti
MyMight – Chytřejší internet věcí
gordiccybersec.cz – Řešení GDPR a kybernetické bezpečnosti společně
Vím, kam klikám – Bezpečnostní průvodce internetem
ISVS – Zpravodajství a služby z oblasti ISVS a eGovernmentu
Asociace bezpečná škola

Mapa webu
Pro partnery

Kontakt

BNSOFT s. r. o.
Bezručova 929/3
669 02 Znojmo
e-mail: bnsoft(at)bnsoft.cz

tel.: +420 515 300 611
mobil: +420 728 121 905
fax: +420 515 300 642

facebook